Ambalaj Tasarımı 4 2

melatonin pregnancy category

5mg melatonin and pregnancy read here

buy naltrexone online india

buy generic naltrexone online redirect

where can i buy abortion pill online

can i buy the abortion pill online read

adderall weed combo

adderall and weed anxiety oscarsotorrio.com

Ambalaj Tasarımı

Hem hijyen vurgulaması hem de sizi tüketiciyle buluşturan, ürünün yüzü olması açısından ambalaj ve tasarımı önemlidir. Ambalajın tüketici ile olan ilişkisinin değerlendirilmesi, uygun ve kaliteli tasarımın gerçekleşmesinde önemli rol oynar. Çünkü ambalaj, iletişim açısından önemli bir araçtır. Tüketicinin davranışlarını, inançlarını, beklentilerini, kimliklerini birbirlerine aktarmada bir önemli bir araçtır. Ambalajdaki grafik uygulamalar ise ambalaj ile tüketici arasında ilişki kurulmasında anahtar rol üstlenir. Ambalajın yüzeyinde uygulanan, renk, doku, form, font, yüzey tasarımı gibi görsel unsurlar, ürünün ne olduğunu anlatmanın yanı sıra, tüketicinin dikkatini çekerek, ürünün satılmasına katkı sağlar. Ambalaj tasarımında dikkat edilmesi gereken nokta da, tasarımcıların özgün ve gerçekçi olmasıdır. Vitrinde markayı en iyi şekilde temsil etmeli ve ben buradayım demelidir. Ambalaj sisteminde dört ana grup malzeme mevcuttur:

Kağıt-karton,

Esnek malzemeler,

Plastikler,

Camlar ve metaller.

Malzeme seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlar ise üretim tekniği, ambalaj fonksiyonelliği, ambalajın yaşam ömrünü, ambalaj malzemesinin geri dönüşümün özellikli olması ve sağlığa uygunluğudur. Ayrıca, ambalaj malzemeleri, tasarımcılara, farklı teknikler için yeni kullanım alanları oluşturması, heyecan verici grafik yaklaşımların uygulanması, yeni biçimlerin oluşturulması gibi olanaklar sağlayabilmelidir.

Ambalaj tasarımını belirleyen bir başka kriter, çevre sorunlarına karşı duyarlılığı ve çevreye olan etkisinin minimize edilmesi olmalıdır. Ambalaj, zararlı atık üretimi ve çevre problemlerine neden olur. Ambalajın çevreye olan etkisini indirgeyebilmek için dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar ise geri dönüşüm, aşırı ambalajlamadan kaçınma, en az ve yeteri miktarda malzeme kullanımı, malzeme kalitesi, tekrar kullanım ve tekrar dolum, atıkların ayrışabilirliğidir. Tüketicinin ilgisi ve kanunlara dikkat edilmesi, çevreye olan zararı azaltır. Bu noktada, tasarımcılara düşen görev, tasarımların insana hizmet etmesi kadar, tabiatın ekolojik dengesinin bozulmaması için gereken duyarlılığı göstermesidir.

Yazar :

Facebookda Paylaş

Diğer Tasarım Konuları