Kunduracı Atlas 1 7

symbicort inhaler cost

symbicort inhaler dosage

where can i buy duloxetine

buy generic duloxetine

mixing melatonin and weed

mixing lexapro and weed blog.cr-inside.org

mixing xanax and weed

mixing lexapro and weed blog.myexpensesonline.co.uk

Kunduracı Atlas

Kunduracı Atlas yaptığı ayakkabılar ile kısa zamanda küçük bir üne kavuştu. Ustalığı bayan ayakkabısı olduğundan müşterileri hep bayandı. Vali eşleri, subay eşleri gibi bayanlar Cumhuriyet Balolarında, resmi gecelerde giymek için, devlet memurları işlerinde giymek için, genç hanımlar ise özel gecelerde ve günlerde giymek için şık kunduralar yaptırırdı. Enstitüde dikiş bölümünü bitiren kızlar mezuniyet baloları için, evlenecekler düğünleri için, memur eşleri balolar için, genç bayanlarda modayı takip etmek için kapısını aşındırdı Atlas Usta’nın. Öyle ki; Almanya’dan gelen moda dergilerinden kesilmiş modeller ile gelenler, nişanlığının kumaşından ayakkabısı olsun isteyenler ve her elbisesine uyumlu bir topuklu kundurası olsun isteyen genç hanımlar, Atlas Ustanın müşterilerini oluşturuyordu. Zarif, hafif, özel, muhteşem görünen ve harika hissettiren topuklu ayakkabılar...

50’ler, 60’lar, 70’ler ve 80’ler, moda değiştikçe ayakkabılarda değişti… Ayakkabıcı Atlas her döneme uygun bayan ayakkabıları yapmaya devam etti bu süreçte. Herkese her tarza her ortama uygun bir topuklu ayakkabı vardı ve her birinin sonucu ayrı muhteşemdi artık ayakkabı değildi belki de yaptıkları bir sanat eseriydi.

90’lı yıllara geldiğimizde emekli oldu. Emeklilikten haberi olmayan ve şehir dışına taşınmış memur eşleri zaman zaman telefon ederek ayakkabı siparişi vermek istiyorlardı. Talepler devam ediyor ve emeklilik haberini alınca üzülüyordu her biri.

Bir ayakkabıcı düşünün bir ilde neredeyse her evde kendi yaptığı bir ayakkabı olsun... Yaklaşık 40 senelikçalışma hayatında Kunduracı Atlas bunu başardı.

Şu anda, 50 yaş ve üstü Balıkesir’in yerlisi bir bayana sorarsak Kunduracı Atlas yapımı bir ayakkabıya bir zamanlar sahip olduğunu ve belki hala sakladığını öğrenebiliriz.

Yazar : İlknur ERGÜN

Facebookda Paylaş

Diğer Marka Konuları