Simge Kafaları Karıştırmasın 4 5

plavix

plavix read here

albuterol otc names

albuterol otc

abortion cost without insurance

click bleeding after abortion link

abortion cost without insurance

click bleeding after abortion link

Simge Kafaları Karıştırmasın

Türk lirasının simgesini sağda kullananlar yanıldı simgenin yeri sol…

Türk lirasının simgesi geçtiğimiz aylarda 8 bin 362 tasarım arasından seçildi. Uluslararası ekonomide bilinirliği arttırmak ve kimlik kazandırmak bilinci ile düzenlenen yarışmada Tülay Lale’nin tasarımı seçildi. 

Tasarım, banka grafikerlerinin çalışmaları ile geometrik açıdan estetik bir temele oturtuldu. Simgenin çıpaya benzemesinin, liranın kıymet saklama aracı olarak 'güvenli bir liman' haline geldiği vurgulandı. Paralel çizgilerin yukarı eğimli olması ise liranın ve Türkiye ekonomisinin 'istikrar içinde yükselen değerini' simgeliyor. Simgenin, paralel çizgilerinin altında kalan kısmı ile üstünde kalan kısmının, yine aynı şekilde, çizgilerin sağ ve sol taraflarında kalan kısımlarının birbirine oranı göze en hoş gelen oran olan ‘Altın oran’a tekabül etmektedir.

Ayrıca simgenin üç hamlede yazılabiliyor olması kullanımı açısından  kolaylık oluşturuyor.

Tl simgesi Türk Patent Enstitüsü tarafından koruma altına alındı. Simge Fikri Mülkiyet hakları gözetilmek şartıyla serbetsçe kullanılacağı Merkez Bankasının web sitesinden duyuruldu. Aynı zamanda simge; kolye, küpe, kol düğmesi vb. ticari amaçlar için kullanılabilecek. 

Tl simgesi çeşitli yayın kuruluşlarında karışıklığa neden oldu. Simge kimi görsel reklamlarda miktarın sonunda kullanıldı. Bu yanlış kullanım sonucunda merkez bankası yetkilileri; uluslararası uygulamalara paralel olarak TL'nin simgesi, parasal tutarın solunda ve boşluk bırakılmadan kullanılacağı yönünde açıklama yaptı. 

Simge mevcut banknotlarda henüz herhangi bir değişikliğe yol açmayacak. Yeni simgemiz, hepimize hayırlı uğurlu olsun…

Yazar : Ayşe Pınar BOZKAYA ATLANEL

Facebookda Paylaş

Diğer Tasarım Konuları