Ambalajın Ürünü Pazarlamadaki Etkisi 6 1

nifedipine onguent

nifedipine nom commercial

zoloft

zoloft

prednisolon 25 mg

prednisolon go

generic for cialis

cialis generic best price lasertech.com

Ambalajın Ürünü Pazarlamadaki Etkisi

Ürünün piyasada tutunabilmesi; doğru ve etkili ambalaj malzemesinin seçimine bağlıdır. İlk kez aldım, bir daha almalıyım, siz de deneyin…

Ambalaj; ürünleri dış etkilerden koruyan, onları bir arada tutarak, taşıma, depolama, dağıtım, tanıtım ve pazarlama işlemlerini kolaylaştıran, metal, kağıt, karton, cam, plastik vb. malzemelerden yapılmış dış örtüdür.

Kısaca ambalaj; içerisinde ürün bulunan koruyucudur.

Ürünü çarpma, ıslanma, zedelenme gibi fiziksel etkilerden korur.

Tüketiciye en ekonomik yolla ulaşmasını sağlar, depolama kolaylığı oluşturur…

Önemli bir görevi de üzerine yazılan bilgilerle tüketiciye seçim ve kullanım kolaylığı sağlamasıdır.

Bunları biz de biliyoruz dediğinizi duyar gibiyim, devamı da var ama…

Ambalaj; bir insanın dış görüntüsü gibidir (gömleği, ceketi, kravatı hatta saç modeli gibi). Tüketicinin satın alma eylemine hazırlaması için gerekli tertibi, düzeni, güzelliği ve zarafeti üzerinde bulundurması gerekir.

Ürünün piyasada tutunabilmesi; doğru ve etkili ambalaj malzemesinin seçimine bağlı olduğu kadar, tasarımına da bağlıdır. Ürünün yapısına uygun, seçilen renklerle uyumlu yazı ve biçimlerle tasarlanmış, çekici, güzel görünümlü bir ambalaj tüketiciyi olumlu yönde etkiler.

Ürün tasarımında hedef kullanıcı kitlesine hitap etmek çok önemlidir. Örneğin; ürünleriniz genç kızlara yönelikse tercihleri büyük çoğunlukla pembe ve tonlarından yana olacaktır. Ancak daha geniş bir kitleye ürün satmayı planlıyorsanız tasarımlarınızın renk skalası da genişleyecektir.

Tasarımının Önemi

Ambalajın grafik tasarımının, bir reklam ve grafik ajansına teslim edilmesi tercih edilmelidir. Ürün, tüketiciye sunulduğu zaman, bulunduğu yerde, her şekilde çekici gücünü ve etkisini göstermelidir. Satıcılar ürünleri dizerken her zaman ambalajın geniş yüzeyini tüketicinin görebileceği şekilde yerleştiremeyebilir. Ambalajın yan ve üst yüzeyleri de ürünün tanıtımı açısından önemlidir. Ürün ambalajınızın, farklı kuruluşların ürünleriyle yan yana geldiğinde çekiciliğini koruması gerekir. Bu sebeple ürünün konulacağı rafın ve rakiplerin çok iyi analiz edilmesi gerekir. Bütün bunlar ürün satışı açısından önemlidir.

Marka, ürün ve Ambalaj İlişkisi

Bu üçlüde şöyle detaylar vardır; müşteri belleğe sırayla önce markayı sonra ambalajı en sonda ise ürün lezzetini yerleştirir. Dolayısıyla her zaman aynı beklenti içerisindedir. Markanın yazı karakterinden tutun da rengine, lezzetindeki tuzluluk oranından şeker oranına kadar belleğine aynen yerleştirir. Bu üçlünün her zaman doğru orantılı olması gerekir.

Ve tasarım…

•Ürünün markası çarpıcı ve akılda kalıcı olmalı,

•Hedef kullanıcı tanımlaması özenle yapılmalı, tüketici beklentilerine göre ergonomik, basit ancak etkili yeni fonksiyonlar eklenmeli,

•Elimizdeki teknoloji ile "ürün modelini" oluşturup, en uygun ambalaj malzemesini ve reklam fonksiyonunu göz ardı etmeden, ambalajın ürünün kartviziti olduğu görüşünden hareketle, görselliği ön planda tutarak, kullanıcıların tüketim hedefine uygun bilgilerle donatarak, ürün-pazar takibiyle, hızlı teslimatı organize edilmeli,

•Tüketicinin ürünü kullanırken kendini özel hissetmesi sağlamalı…

Sonuç ise ‘’ ilk kez aldım, bir daha almalıyım, sizde deneyin…’’

Yazar :

Facebookda Paylaş

Diğer Ara Geçiş Konuları